1 ДЕКЕМВРИ – СВЕТОВНИЯТ ДЕН ЗА БОРБА СРЕЩУ СПИН

Датата 1 декември е определена за Световен ден за борба срещу СПИН през 1988 година по инициатива на Световната здравна организация с цел да насочи общественото внимание към проблемите на заболяването и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с него.

 

В България СПИН е много повече от болест. СПИН може да е клеймо, присъда. И срамна работа. Разпространява се по въздуха, при допир, от комар. А всъщност СПИН не е нито едно от тези неща. СПИН е синдром на придобитата имунна недостатъчност, който човек може да развие, след като се инфектира с ХИВ. ХИВ от своя страна е вирус на човешката имунна недостатъчност, който се предава по полов и кръвен път, както и от майката на бебето. Може би защото не сме достатъчно толерантни и успешни като общност, заклеймяваме хората болни от СПИН. Трябва да знаем следното:

 

1. Никой не може да се инфектира с вируса, ако просто е в една стая с ХИВ-серопозитивен човек; ако говори с него, ако му подаде ръка, ако яде от една и съща чиния или пие от една и съща чаша с него, ако спи в същото легло, ако го прегърне.

 

2. В същото време ХИВ не е “запазена територия” за проституиращи, гейове и наркомани, каквото е общото схващане. Ако си правил секс без презерватив, ако донорската кръв е била заразена – на теория ХИВ може да се случи на всеки.

 

Невежеството води до страх. Страхът – до стигма и дискриминация. Те от своя страна водят до социална смърт. За ХИВ-позитивните социалната смърт настъпва дълги години преди физическата.

 

Представяме ви презентации на учениците на ПДТГ „Д.Хадживасилев“, посветени на темата СПИН.

ilovepdf_merged (1)

Източник: ПДТГ „Димитър Хадживасилев“