МЕРКУРИЙ ОБИЧА СТИХОВЕ

В навечерието на най-светлия ни празник – 24 май, осмокласниците от Търговската гимназия в Свищов „сдружиха“ предприемчивия си дух на бъдещи икономисти с нежния полъх на най-изтънчена поезия. Верни на завета на Николай Лилиев и Ламар и на гения на Владимир Димитров – Майстора, те изготвиха интересни презентации за творчеството на поети и писатели, прославили родното ни слово. В дигиталното пространство оживяха гласовете на Вазов, Пенчо Славейков, А. Константинов, Л. Каравелов, С. Чилингиров, Л. Стоянов, А. Каралийчев, Кирил Христов, Д. Бояджиев, Ал. Балабанов, Ал. Теодоров – Балан…Със задачи за откриване, тълкуване и обобщение на информация от художествен текст се трудиха успешно Цветелина, Виктор, Габриела, Мелиса, Анатоли, Мартина, Илиян, Христо… Темата „Възхвала на българския език в произведенията на наши литературни творци“ обаче се „приземи“ на родна земя и учениците изследваха с въображение творбите на свищовските поети. Владислав Върбанов възпя „Прегръдката на Словото с Лирическия човек в поезията на Георги Драмбозов“, Пламен Здравков тръгна по тихите пътища на вглъбения в размисъл Людмил Симеонов, Мая Атанасова ни запозна с откровенията на Калина Ковачева, Аделина Петракиева откри у бащата на карикатурата – свищовеца Александър Божинов – поета, критика и пламенния фейлетонист. Благомира Иванова „разлисти“ пожълтелите страници на първата българска печатна книга „Абагар“ във връзка с нейния 370-годишен юбилей и припомни делото на автора ѝ Филип Станиславов, чествано на 6 май т.г. в с. Ореш.

Освен уменията си да презентират, осмокласниците направиха поредни стъпки към изграждане на оценъчни критерии за литературна творба и формиране на естетически вкус, към развиване на интерактивни умения за диалог с автор и герой, за разгадаване художествения шифър на изкуството на словото.

Празникът се усмихна и в слънчевата рецитация на Михаела Илиева, която в кратък клип представи стихотворението „На Кирил и Методий“ от Иван Давидков.

Но тържественото честване не е само интерпретация или изследователски подход. То е преди всичко дързост и плам – да сътвориш радост за другите, изживявайки я като своя.

Затова Михаил Михайлов и Петра Мочкова опитаха перото си в непознат за тях жанр – интервюто, и ни срещнаха с поета Иван Антонов и дългогодишната учителка Надя Мочкова – на кръстопътя на поколенията…

И празникът продължава…Под купола на Гимназията се разнася ръкопляскане – тихо и възторжено, като полъх от ангелски криле… Меркурий слуша стихове…

Ние, светли поети, в пространствата бродим –

ято птици лирични в небесната вис,

ние пишем с крилата си химн за народа,

а народът посмъртно ни вика на бис.

(Георги Драмбозов)

Татяна МАКСИМОВА,

преподавател по БЕЛ