ПРОЕКТ НА ТЪРГОВСКАТА ГИМНАЗИЯ Е НОМИНИРАН ЗА ПЪРВО МЯСТО В БЪЛГАРИЯ

В национален ученически конкурс „Посланици на здравето“ за учебната 2019/2020 година са номинирани общо пет училищни проекта, избрани сред общо 30 активни в страната.

„Споделената храна е по-сладка и здравословна“ е инициатива, която обхваща всички ученици в Търговската гимназия и е създадена, за да насърчава правилното и балансирано хранене, борбата със затлъстяването, вредните навици и т.н. Ръководител на проекта е г-жа Марияна Любенова – ст. учител по биология и здравно образование. Ето какво разказва  самата тя за проекта:

„През 2019 година ПДТГ,,Димитър Хадживасилев” се присъедини към мрежата ,,Училища за здраве”. Преценихме, че единият проблем, по който ще работим, е здравословното хранене на нашите ученици. Направихме план за работа и започнахме.

Проверявайки пощата си един ден, видях покана за участие в Национален  ученически конкурс ,, Посланици на здравето”, организиран от Министерството на здравеопазването, и реших, че с учениците от Ха клас, на които съм и класен ръководител,  ще участваме в инициативата. Избрахме да работим по темата: ,,Споделената храна е по-сладка и здравословна”.  Идеята ни беше да се намали консумацията на готови тестени закуски. По-добрият вариант е да се храним с домашно приготвената храна, освен това тя е споделена и с другите членове на семейството. Да не изключваме факта, че готвенето подобрява кулинарните умения, а търсенето и споделянето на рецепти е занимателно.

Решихме как точно да представим рецептите, но изведнъж ни връхлетя първата вълна на COVID-19. Всички останахме затворени в домовете си и нашите планове се промениха. Училището реши да покани всички свои ученици да се включат в инициатива  ,,Споделената храна е по-сладка и здравословна”.  Времето на изолация даде възможност те да проучат рецепти и да сготвят вкусни домашни храни. Заснеха ги и ми изпратиха презентации. В този труден момент се включи колегата Петя Гутева, като изработи електронна книга със споделените рецепти. Качихме я на сайта на училището. Приехме и правила за здравословно хранене.

Постигнахме целите си, въпреки непредвидените трудности. Благодаря ви Илина, Никол, Ева, Димитър, Радимир, Мартин, Назар, Ивана, Йоанна,Терин, Юзлем, Исабел, Велизар! Успяхме да споделим своите рецепти за вкусна храна. Успяхме да завършим участието си в Националния конкурс ,, Посланици на здравето” и бяхме наградени.

Сега отново сме затворени в домовете си. Ние споделяме нашата книга с рецепти. Изберете си някоя от тях, сгответе и споделете с вашите близки.

Представяме ви и нашите правила за здравословно хранене.“

 

ПРАВИЛА ЗА ХРАНЕНЕ:

  1. Не изхвърляйте храна! Купувайте и консумирайте толкова, колкото ви е необходимо. Не се притеснявайте да купувате от т.нар. „зеленчуци и плодове с нетърговски вид”, кажете „не” на найлонови торбички и пластмасата във всичките й разновидности
  2. Да се храним правилно! За производството на месо отиват много повече природни ресурси и особено вода, отколкото за отглеждането на всякакъв тип растения. Постарайте се поне веднъж седмично да изключите месото от своето меню, като ядете само зърнени и бобови храни.
  3. Да се храним здравословно! Пазарувайте здравословна храна. Заменете вредната храна с пресни зеленчуци и плодове, ядки и пълнозърнест хляб. Максимално изключете от режима си продукти с добавена захар.
  4. Икономия на водата! Засушаването се превръща вече проблем дори и в страни, в които доскоро е имало изобилие на водни ресурси. Затова отстранявайте повреди във водоснабдяването си, взимайте душ, вместо вана, не забравяйте да спирате водата, дори когато си миете зъбите.
  5. Да подпомогнем популацията на рибата! Някои видове риба като треската или риба тон са на изчезване заради свръхулов –  постарайте се да консумирате риба, която е уловена или отглеждана в естествена среда.
  6. Да не замърсяваме почвата и водата! Станете осъзнати потребители! Избирайте препарати за почистване, бои или други продукти за бита, които не съдържат силни химикали или въобще не съдържат такива. По възможност ги заменете въобще с естествени средства. Ако продуктът е прекалено евтин, той почти със сигурност е вреден не само за планетата, но и за вас и членовете на вашето семейство. Купувайте толкова, колкото наистина ви е необходимо.
  7. Да купуваме локално произведена храна. Пазарувайте по възможност от местни производители. Защо? Първо, поддържате местното производство и местната икономика, второ, със сигурност храната ще е по-прясна. Разстоянието между производителя и вас е възможно най-краткото. По-малко изхвърлени хранителни отпадъци, по-малко замърсяване – всички печелят!
  8. Да изхвърляме разделно своите отпадъци! Изхвърляйте разделно своите отпадъци: стъкло, храна, пластмаса, алуминий, хартия. Не забравяйте, че такива отпадъци като батерии, мобилни телефони и подобни причиняват огромна вреда на околната среда, особено ако попаднат във водната система. Изхвърляните ежегодно пластмасови изделия водят до унищожаване на морската среда на обитаване, измират хиляди видове морски обитатели.
  9. И най-важното не забравяйте да обичате себе си и вашата обкръжаваща среда – била тя любими хора или природа! Здравословното хранене, добрата консуматорска култура, чистата природа са уважение и любов към себе си! Пазете се, хранете се здравословно и балансирано, живейте в синхрон с природата и това ще ви донесе само и единствено удовлетворение!

Източник: ПДТГ „Димитър Хадживасилев“