Национален ученически конкурс, посветен на 180 години от рождението на Хаджи Димитър

По повод 180-годишнината от рождението на сливенския войвода Хаджи Димитър беше обявен Национален ученически конкурс за есе, стихотворение, рисунка и мултимедиен проект на тема: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“, организиран от Община Сливен, Регионално управление на образованието – Сливен, Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“, Регионална библиотека „Сава Доброплодни“, Художествена галерия „Димитър Добрович“ и Народно читалище „Хаджи Димитър – 1937“.

За съжаление обаче обявяването му съвпадна с разпространението на COVID-19, което затрудни провеждането му в указаните в приложения статут срокове.

Кметът на Община Сливен г-н Стефан Радев и Дирекция ОКВО съобщават на заинтересованите училища, че се удължава крайният срок до 30.09.2020 г.

Хаджи Димитър е роден на 10 май 1840 г. в Сливен. Димитър Николов Асенов е син на преуспяващ занаятчия, който през 1842 г. заедно със съпругата си и синовете си пътуват до Ерусалим на хаджилък – оттогава Димитър става „Хаджи“.

Двама от братята му се сражават в Критското въстание 1866-1869 г., а най-малкият участва в четата му и загива. Чичовците му Стоян и Добри са известни народни хайдути, по-късно и войводи. Хаджи Димитър учи в родния си град. След убийството на Али ефенди от П. Хитов и Ст. Люцканов през декември 1860 г. е принуден да се укрива и през пролетта на 1861 г. излиза хайдутин в четата на П. Хитов. С нея обикаля Балкана до есента на 1863 г. и известно време е знаменосец. Заедно с П. Хитов прекарва зимата на 1863-1864 г. в Сърбия, а през пролетта отива в Букурещ, където се среща с Г. С. Раковски. През лятото заедно със Ст.

Люцканов Хаджи Димитър минава р. Дунав начело на чета от 12 души, но бързо се разделят. През 1866 г. заедно с Жельо Войвода, Стефан Караджа и чета от 20 души преминава в България, но и този път войводите се разделят. Заедно с няколко души Хаджи Димитър действа из Балкана до есента. През 1867 г. влиза като войвода в Тайния централен български комитет. На 6 юли начело на въоръжена чета от 129 души преминава р. Дунав при с. Вардим, Великотърновско, край устието на р. Янтра, заедно със Ст. Караджа. Тежко ранен, Ст. Караджа попада в ръцете на османските потери. С останалите около 40 четника Хаджи Димитър пробива обсадата и след няколко дни се установява на връх Бузлуджа. Тук четата е обградена от потери и редовна турска войска. На 18 юли следобед, след неколкочасово сражение, загиват почти всички. В боя е убит и Хаджи Димитър, главата му е занесена в Търново, а оръжието и книжата на четата са предадени на Мидхад паша.